Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

12.6.2015 12:34:30

Dobrý den, měla jsem zánět ledvin a nyní mám na pravé ledvině stín. Paní doktorka mě posílá na CT. Mám obavu, jestli to nemůže být nádor. Děkuji za odpověď.

Vše ukáže vyšetření CT, pokud nález nebude jasný, pak magnetická rezonance (MR). Vedle nádorů je celá řada možných příčin, nemějte proto velké obavy.

28.5.2015 09:57:16

Dobrý den, dnes jsem byla s 12ti denním synem na uzv ledvin. Nález: pravá ledvina v pořádku, levá ledvina - prostorná pánvička- VD šíře 12mm. Uretery bez dilatace. Závěr: prostornější levá pánvička, jinak UZ nález v mezích normy. V těhotenství žádné nálezy na ledvinách nebyly. Je tedy ten dnešní nález nějak závažný nebo se to ještě časem srovná?

děkuji za odpověď

S pozdravem

V. V

Nález je zřejmě zatím nutné jen sledovat. Na levé straně jsou známky ztíženého odtoku moči, pokud by stav přetrvával nebo pokračoval, mohlo by dojít po čase k poškození ledviny přetlakem. Váš lékař bude pátrat po příčinách ztížení odtoku. Častou příčinou jen např. návrat moči z močového měchýře (tzv. reflux).

27.5.2015 20:02:52

Dobrý den Po narození syna mu bylo zjištěno že mu schází jedna ledvina (druhá je větší). Ted je mu 2.5 roku a poslední týden pozorujeme větší chození na čůrání, ale právěže moc nepije. Chtěla jsem se zeptat jestly to mám nějak řešit. Děkuji N.

Navštivte dětského lékaře a řekněte mu to. Pravděpodobně Vám vyšetření krev a moč. Nejspíše nepůjde o nic závažného, nemějte velké obavy.

12.5.2015 12:49:54

Dobrý den,

u mého téměř 4-letého syna byl proveden ultrazvuk ledvin a bylo zjištěno toto:

P ledvina normálního tvaru, velikosti a uložení bez dilatace dutého systému, levá ledvina norm. uložení, v horním pólu levé ledviny je heterogenní expanze velikosti cca 35x30x32mm, která zachovává konturu ledviny, expanze multicystická s mikrocystami velikosti 2-3mm, močový měchýř je přiměřeně naplněn bez patologického obsahu s jemnou stěnou, lymfadenopatie neprokázana. Z: multicystická expanze v horním polu L ledviny k dalšímu dovyšetření - verifikaci nalezu a ozřejmění anatomických poměrů.

Prosím, můžete mi přiblížit o co se jedná a co nás čeká v nejbližších dnech i do budoucna?

Předem děkuji za odpověď.

Tomáš Hrubý

Nejspíše Vás čeká vyšetření CT (počítačová tomografie) nebo MR (magnetickou resonancí). Tak se lépe ozřejmí tvarová odchylka ledviny, vše zhodnotí dětský urolog a určí, zda je např. nutná operace.

7.5.2015 15:52:58

Dobrý den, byla mi zjištěna podkovovitá ledvina, kvůli které jsem byla už dvakrát hospitalizována. Často mě bolí břicho a záda v oblasti ledvin. Chtěla jsem se zeptat co s tím. Děkuji

Ledviny jsou dole srostlé (viz obrázek zde: http://www.priznaky-projevy.cz/urologie-nefrologie/ren-arcuatus-podkovovita-ledvina-priznaky-projevy-symptomy ). Je častější výskyt krve v moči, infekcí močových cest, kamenů. Vše je dobře vysvětleno pod předešlým odkazem. Nemusíte se strachovat, stav má obvykle velmi dobrou prognózu.

29.4.2015 15:26:03

Dobrý den, mám na vás prosbičku, dneska jsem byla se svým 1,5měsíčním synem na vyšetření ledvin a zprávě mo nerozumím. Prosím o pomoc. Ledviny přiměřené velikosti, tvaru a struktury, parenchym bez redukce. Vpravo zející dutý systém šíře 3mm-stacionární. Vlevo nově hypotonie KPS-kalichy 2-3mm, pánvička axiálně 3mm. Mám se strachovat a co pro syna můžu udělat, aby byl v pořádku. Děkuji moc za odpověd.

Odtok moči z levé ledviny je ztížen. Váš urolog bude pátrat, proč - např. zde může být přítomen návrat moči zpět z močového měchýře. Nález je nutné především sledovat, aby se předešlo poškození ledviny, v některých případech se provádějí urologické operace, ale záleží na přesné příčině stavu. Např. pokud by se jednalo o návrat moči zpět do ledviny, provádějí se tzv. antirefluxní plastiky.

27.4.2015 15:30:28

Dobrý den

dnes jsem podstoupila sono vyšetření na podezření na žlučník- to se ovšem vyloučilo. Ale na sonu mi našli cituji: pravá ledvina nehomogenní korová vrstva, slabá.. Ptala jsem se obvodní a ta mi sdělila, že i s jednou ledvinou se dá žít a na jiné vyšetření mě neposlala.. Co to přesně znamená? Je to takto v pořádku?

Zdá se, že funkce jedné ledviny je zhoršená. Vaše lékařka má pravdu, že se s jednou ledvinou dá žít dobře. Přesto by bylo vhodné buď urologické nebo nefrologické vyšetření a určení funkčnosti ledvin (a každé zvlášť). Také je třeba si zdravou ledvinu více hlídat, neprochladnout, vyvarovat se úrazu.

21.4.2015 09:13:09

Mám diagnózu C64 po radikální LSK RANE sin na konci února letošního roku. Mám nárok na lázeňskou péči? Pokud ano, tak jaký druh (komplexní, příspěvková), kde tuto indikaci mají a jak dlouho po operačním zákroku. Předepisuje návrh operatér nebo praktický lékař?

Děkuji za odpověď.

Informujte se, prosím, u urologa, urologická lázeňská péče je v Mariánských Lázních. Jako nefrologové (řešíme interní onemocnění ledvin) o tomto nemáme dostatek informací. Více Vám sdělí ošetřující urolog.

11.3.2015 14:11:20

Dobrý den,  

 

 

Chtěla bych se zeptat a poradit. Dnes jsen byla se svým 14 denním synem na sonu ledvin,  kde mi paní doktorka řekla a napsala do zprávy: vpravo bez dilatace KP systému, vlevo akcentace pánvičky, v APIR 7MM. Nadledviny bpn. Moč. měchýř bpn. Není patrná dilatace ureterů.

 

 

Prosím o vysvětlení co to pro nás znamena teď i do budoucna.  

 

 

Děkuji za vysvětlení

Na levé ledvině je patrné rozšíření tzv. dutého systému, což může svědčit pro překážku v odtoku moči, např. vlivem návratu moči z močového měchýře (reflux), přítomnosti chlopně v močovodu aj. Doporučuji se poradit s lékařem, který vyšetření žádal. Zpravidla jde o nezávažný nález.

17.2.2015 18:33:59

Dobrý den,

 

u mého dvoutýdenního syna bylo provedeno sono ledvinek na základě doporučení lékařky, která prováděla screeningy plodu během těhotenství.

 

Nález sonografie je: ledviny normálního uložení, věku přiměřené velikosti, parenchym přiměřené šíře i echogenity, bez ložiskových změn, CM diference zachována. KP syst. oboustr. hypotonický, výrazněji vlevo. Vpravo pánvička šíře 3-4 mm, kalíšky štíhlé. Na levé ledvině pánvička šíře 9 mm, dolní kalíšek šíře 3mm.

 

Prosím, můžete mi, laikovi, přiblížit a vysvětlit daný nález?

 

Předem děkuji

 

Petra H.

Jediným abnormálním nálezem je hypotonie dutého systému ledvin. Jde o stav, kdy je pánvička ledvin rozšířená. To může svědčit pro překážku v odtoku moči, např. při patologickém návratu moči z močového měchýře do močovodů (tzv. vesikoureterální reflux) nebo při přítomnosti chlopně v močovodu. Bude třeba pravidelných ultrazvukových kontrol. Ostatní nález je v pořádku, ledviny jsou normálně velké a bez jiných odchylek.

Předchozí 1 ...45678910 ...72 Další Zobrazit vše