Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

20.10.2015 22:38:34

Dobrý den, mé 15-ti leté dceři byla na UTZ ledvin zjištěna 1 levina menší a výše uložená než je obvyklé a zřejmě zdvojená pánvička. Dětská doktorka nás poté objednala na nefrologii a teď čekáme na termín. Mužete mi prosím vysvětlit co se vlastně děje, co nás čeká, je to velký problém? Děkuji

Jde o poměrně často odchylku, která nemusí znamenat nic závažného, spíše se jedná o vývojovou variantu. Pravděpodobně Vás čeká scintigrafie ledvin, tzn. nebolestivé vyšetření pomocí nukleárně medicínské vyšetřovací metody, jímž se zjistí funkčnost obou ledvin zvlášť. Ledvina se zdvojenou pánvičkou může být náchylnější k infekci, doporučuji vyvarovat se prochladnutí, zvýšit příjem tekutin, dbát na důslednou osobní hygienu, po pohlavním styku se ihned vymočit atd.). Více Vám řekne nefrolog po vyšetření.

2.10.2015 16:07:29

Dobrý den, prosím je to hodně vážné? Je možné, že se to ještě samo spraví? Syn 5 měsíců. Ledviny zvyklé lokalizace, tvaru a uložení. Velikost dle Dinkela při horní hranici normy, vlevo přesahuje. Pravá ledvina délky 65 mm, parenchym šíře 10-11mm, vizualizace KPS s Apier a ER 6mm.

Levá ledvina délky 69 mm, parenchym šíře 9 mm na DK, APIR 8mm a ER 8mm, DK 9mm a SK 8mm. Uretery nevizualizovány.

RE: Hydronefrosis I. sin. grade II-III. I. sin, vpravo dilatace KPS levis. Hraniční velikost ledviny vlevo.

Děkuji za odpověď.

Vlevo je dutý systém ledviny rozšířený, svědčí to pro ztížený odtok moči z levé ledviny. Příčinou může být např. zúžení přechodu mezi močovodem a močovým měchýřem, což vede ke zvýšení tlaku v močovodu a následně i v ledvině. Nález je již poměrně pokročilý, urolog Vás jistě seznámí s dalším plánem, např. zda je zapotřebí operace.

2.10.2015 11:50:56

Dobrý den, dnes jsem byla na ultr. ledvin. Závěr: Vlevo prostorná pánvička a krčky kalichů 10mm-městnání 1. st. na ledvině vlevo. Bil. parapelv. cysty v hojném množství, nelze vyloučit dilataci dutého systému od cyst. (výsl. moči: leu 5-10, bakterie četně, Kr-71, Ur-3, 5, KM-167). Paní doktorka mě na základě tohoto výsledku ještě posílá na RTG, a chce mi odebrat ještě jednou vzorek moči, ale cévkováním. Mohla bych prosím pěkně požádat o Váš názor na můj dnešní výsledek z ultrazvuku? Děkuji!!

Nevím, kolik Vám je let, ale pokud jste (přibližně) mladší 50 let, měla by se zvažovat možnost onemocněním polycystickou chorobou ledvin. Jste-li naopak staršího věku, mohlo by jít o prosté cysty. Příznivé je, že podle všeho je funkce ledvin normální. Doporučuji nefrologické vyšetření. Lékařka pravděpodobně plánuje vyšetření CT (počítačová tomografie), které funguje na principu rentgenu, to by mělo ozřejmit nález na ledvinách a podá informaci o ostatních orgánech v břiše.

Informace o polycystóze ledvin zde: http://www.nadaceledviny.cz/informacni-brozurky/polycysticka-choroba-ledvin

22.9.2015 15:44:49

Dobrý den,

V roce 2013 mi byla provedena resekce

dolního pólu levé ledviny pro carcinom (velikost 37mm). Jsem diabetik před operací na práškách po operaci na inzulínu (měl jsem 17mmol/l). Dva roky mám bolesti v pánevní oblasti a nejprve bolest do levé nohy, nyní do obou. Neurolog vyloučil dianeuropatii. Byl jsem poslán na scinti kostí k vyloučení meta. Výsledek: bez hrubších ložiskových změn. Co si mám pod touto odpovědí představit? S odpovědí, že je to v pořádku nejsem spokojen.

Děkuji.

Scintigrafie kostí neprokázala rozsev metastáz. Určitě bych uvažoval o zúžení meziobratlových prostorů a poškození nervů. Pánevní bolest je často rovněž způsobena onemocněním prostaty (chronická pánevní bolest, často způsobená chronickou prostatitidou).

17.9.2015 10:07:24

Dobrý den, moje 8 letá dcera má od 2 let opakující se záněty dolních močových cest. Naše obvodní lékařka,když má dcera zánět ji hned nasadí antibiotika ještě než jsou kultivační výsledky, říká, že by ji zánět mohl postoupit až do ledvin. Naopak paní doktorka na nefrologii zase chce čekat až jaká vyjde kultivace. Tak nevím, jestli když budu čekat dceři spíše neublížím. A prosím ještě jeden dotaz, paní doktorka chce dceru poslat na cystoskopii, ale prý se to dělá jen v narkóze u děti, je jiná možnost zjistit jestli má zúženou močovou trubici? Předem děkuji

Cystoskopie plnohodnotnou alternativu nemá. Ke strategii antibiotické léčby se těžko vyjádřit bez bližší znalosti průběhu prodělaných infekcí, stavu imunity, dosavadní nemocnosti atd. Obecně: pokud již dcera měla někdy těžší průběh infekce a má-li horší imunitu, je lepší antibiotika nasadit hned a pak je ev. změnit dle citlivosti. Zkuste se ještě lékařky zeptat na možnost prevence, pokud jsou záněty způsobeny střevními bakteriemi, lze někdy s úspěchem podávat stimulátory imunity (např. Uro-vaxom).

11.9.2015 19:53:49

Dobrý den, můj otec zemřel na nádory ledvin. Nyní jsem byl na sono můj nález je: v pravo lehce hypoechogenní kulovitá expanze 21x28 mm. Můžu poprosit o vysvětlení? Čekám na ct malé pánve. Děkuji

Protože nález není z ultrazvuku jasný, rozhodne CT, mohlo by jít např. o tzv. komplikovanou cystu (se zánětem nebo prokrvácením).

9.9.2015 14:20:34

Vážený pane doktore, v 8/2015 mi byla provedena resekce (části ledviny) z důvodu nádoru. Výsledek MR: ledviny zvyklého uložení, levá ledvina bez patolog. změn, vpravo vychází z dolního pólu laterodorsalně TU útvar velikosti cca 37 x 28 x 29 mm nehomogenního signálu nativně, nehomogenně zvyšuje signál po aplikaci KL. i. v. Je poměrně ostře ohraničený, nepřekračuje hranice fascie. Dutý systém b. n. Ureteri oboustranně gracilní. Nadledviny oboustranně přiměřeného tvaru, bez ložiskových změn či hyperplazie. Bez zvětšených lymfatických uzlin v retroperitoneu. TU pravé ledviny bez průkazu generalizace.

Výsledek histologie: pT1a, III. stupeň dle Fuhrmanové.

Chtěl jsem se prosím zeptat, co to znamená a jestli je to stav znepokojivý nebo vážný. Lékař mi doporučil užívat Wobenzym, ale je možná ještě nějaká jiná léčba?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Pokud vše chápu správně, zobrazovací vyšetření bylo provedeno před operací, tou snad nádor byl beze zbytku odstraněn. Nyní Vás čeká pravidelné sledování v uro-onkologické poradně (nejspíše na urologii), pravidelně Vám budou prováděna zobrazovací vyšetření k vyloučení nějakého nového ložiska. I pokud nemáte užívat jiné léky než Wobenzym, působí na mě tato situace příznivým dojmem.

9.9.2015 12:24:00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat-mám od pátku zavedený stent v pravé ledvině kvůli kamenu. Když močím tak mám bolesti, pálení, ale to je asi normální, spíš mě zaráží, že mám pořád v moči krev. To nevím jestli má být ještě i po pěti dnech???Moc děkuju za odpověd´

Doporučuji zvýšit příjem tekutin, pokud Vám byly předepsány léky k úlevě od bolesti (např. Algifen), užít je dle doporučení, omezit fyzickou aktivitu. Moč by se měla postupně vyčistit. Přidruží-li se však horečka s nepříjemnými pocity při močení, je nutné vyhledat lékaře.

2.9.2015 13:44:31

Dobrý den, syn má 12týdnů a byl nám sdělěn tento nález: kalichopánvičkový systém hraničně rozšířen, APIR 10, 4mm, APER 10,6mm, levá ledvina 58mm a zvyklé lokalizace, tloustka kůry 12,7mm.

Prosím Vás o vysvětlení a zhodnocení jak na tom syn je. Jsem objednaní do nefrologické ambulance, Děkuji

Nález svědčí pro poruchu odtoku moči z ledviny, příčinou může být např. obrácený tok moči z močového měchýře nazpět do ledviny, ale je nutné vzít v úvahu více vyvolávajících stavů. Důležitější než jedna hodnota je sledování dynamiky (rozměru pánvičky).

28.8.2015 12:09:10

Dobry den dceri bylo po prodelani mononukleozi zjistena nefropatie C1q. Od zjisteni ji podavaji leky prednison a tritace. prednison jsme brali od nejvysi davky a postupne jsme snizovali na 5mg obden. tritace bere 2,5mg denne. vysledky jsme meli dobre az do vcerejska kdy ji museli hospitalizovat pro velkou tratu bilkovin. cervnu vysledky v poradku pri prednisonu 5mg obden a v srpnu mela ztratu 2mg bilkovin. chtela bych se proto zeptat zda tuto nemoc bude mit az do konce zivota ci ji vymizi. bylo mi receno ze spoustec byla mononukleoza a do pul roku by to melo vymizet. dceri bude 6let a tuto nemoc ma od listopadu 2014. Moc dekuji

Průběh je velice individuální, závisí na mnoha okolnostech. Záněty ledvinných klubíček (glomerulonefritidy) se mohou projevovat střídáním období remise (klidu onemocnění) a vzplanutí (relapsu). Je slušná naděje, že se podaří nemoc uvést do klidu, ale pak je nutné celoživotní sledování nefrologem, aby se včas odhalil případný návrat ztráty bílkovin.

Předchozí 12345678 ...72 Další Zobrazit vše