Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

28.11.2015 16:43:30

Dobry den, liecim sa uz 5. den na zapal ladvin /antibiotikum Ciprofloxacin-Teva/. Tato diagnoza mi bola stanovena len na pohotovosti kvoli krvi a bielkovinam v moči a velkym bolestiam v chrbte. Stale mám teploty 37,8 a velke bolesti v celom chrbte. Na ladvine mam cystu 70 mm, je mozne, ze praskla? Ake su priznaky a riziko pri prasknuti? Dakujem Vam vopred za odpoved.

Tana

Při prasknutí cysty se objeví značná bolest a někdy krev v moči. Je možné, že došlo k zánětu cysty, kdy je pak často nutné podávat antibiotika za hospitalizace do žíly. V opačném případě je riziko nevyléčení zánětu a jeho rozšíření s život ohrožujícími komplikacemi. Je proto nutné minimálně vyšetření ultrazvukem.

27.11.2015 15:26:58

Dobrý den, byla jsem dnes na vyšetření ledvin a závěr je následující: Levá ledvina hladkého povrchu, 109 mm v podel ose, parenchym dif. šíře 19mm, kora 9 mm, Diletace DS, pánviška šíře 44mm, kalichy do 14 mm, prokrvení přiměřené. Městnání v levé ledvině k vyšetření, dopplerovsky není hemodynamicky výzamné, normální renální funkce.

Lékařka mě posílá na CT. Mám mít obavu?? Je mi 28 let a bojím se, aby se nejednalo o něco závažného.

Zdá se, že podle ultrazvukového vyšetření je v levé ledvině rozšířený dutý systém (v němž se sbírá moč, která dále odtéká do močovodu). To může znamenat ztížení odtoku moči (např. překážka v močovodu). Je proto nutné zjistit příčinu tohoto stavu. Zatím nedošlo k poškození ledviny, takže nález není příliš významný, při delším trvání by ale mohl vést k útlaku ledviny a zhoršení její funkce.

26.11.2015 23:46:07

Dobry večer, kolem 17teho věku mi zjistili, že z jedné ledviny mi roste jakoby druhá zakrslá která je tedy furt stejná a, že v tom není žádný problém, ale z ničehož nic se mi po porodu zvedl tlak na 169 pak byl půl roku klid a pak znovu opět na 169 a pak třeba na 155, tak jsem měla tlakovi i srdeční holter s tím, že je vše v pořádku, ale tlak jsem stále měla vyšší na mě teda aspoň, když jsem celý život měla 122. Tak jsem si nechala předepsaná betalox zok půlku ráno s tím, že si tlak ze strachu neměrím, ale občas i přesto cítím, že by mohl bejt zvýšený. Doktorka mě ještě poslala na neurologii a tam bylo taky vše v pořádku s tim, že mi řekli, že mi pravděpodobně chybí magnesium, takže jsem dostala recept a ted si ho jednou za čas vezmu. Je možný, že to muže mit něco společného s ledvinami? Je mi 22 a nechci celý život brát prášky ;- (když jsem je nikdy nepotřebovala. Dekuji moc za odpověď

Je možné, že příčina zvýšení tlaku je v ledvinách, měl by Vás vyšetřit internista, nefrolog nebo kardiolog. Je nutné vyloučit zúžení ledvinných tepen, zvětšení nadledvin a podobně. Nález na ledvině, který popisujete, ale zřejmě s tlakem nemá nic společného.

26.11.2015 14:18:39

Pane doktore,

 

děkuji za odpověď. Lékařka mě poslala i na CT, tak uvidíme. To event. zúžení na přechodu mezi močovodem a močovým měchýřem může mít jaké příčiny?? Pokud by se jednalo o něco vážnějšího (např. nádor) odhalilo by to již sono??K lékaři jsem šla, protože mě již cca 4 roky občas při vypití většího množství tekutiny bolela právě ta levá ledvina.

Děkuji

Lenka

Při ultrazvukovém vyšetření záleží na více faktorech (zda jste nalačno nebo ne, zda je přítomen plyn ve střevech - to ovlivňuje viditelnost, přístroj, zkušenost vyšetřujícího atd.), CT je přesnější. Dalším krokem bude vyšetření na urologii, pokud půjde o prosté zúžení močovodu, možná Vám bude zaveden stent (výztuž) - bližší informace např. zde: http://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2012/01/12.pdf

24.11.2015 15:12:31

Dobrý den,

 

dnes jsem byla na sono ledviny závěr je: Městnání v levé ledvině bez hemodnymické závažnosti, ureter není patrný, normální renální funce, stenóza polyloureterálního ústí?

Je to vážné? Mám trochu obavy. Co by mohlo být příčinou popsaných potíží?

 

Děkuji.

 

Lenka

Nález nevypadá nijak dramaticky, je možné, že odtok moči z levé ledviny je trochu ztížený, takže moč přetrvává v dutém systému, ale zatím nedošlo k žádnému poškození ledviny. Měl by Vás ještě vyšetřit urolog, vyloučit zúžení na přechodu mezi močovodem a močovým měchýřem a především Vás pravidelně sledovat, aby se včas přišlo na případné zhoršení funkce ledviny.

14.11.2015 17:06:06

Dobrý den, znamená UZ nález na ledvinach - hypotrofie parenchymu vpravo 5 mm, vlevo 7 mm, TK cca 150/100,., laboratoř zatím nebyla dodána...děkuji

Funkční tkáň ledvin je poněkud snížená, vše bude možné hodnotit po obdržení laboratorních nálezů, mohlo by jít o počáteční stádium renální insuficience (snížené funkce ledvin). Potvrdí-li se toto, je třeba, abyste byla sledována nefrologem, který podnikne opatření, aby zhoršování funkce ledvin zastavil.

http://www.nadaceledviny.cz/informacni-brozurky/prevence-a-caste-priznaky-onemocneni-ledvin

11.11.2015 22:43:28

Dobry den, byla jsem na biopsii ledvin pro podezreni na glumeronefritidu ta se nepotvrdila. Hodnotu bilkoviny z posledni kontroly mam 1,71. a z biopsie mi byla zjistena pritomnost kalciofosfatovych krystalku. Pan doktor mi rekl ze lecbu nenasadi a v lednu udelame dalsi testy ze sberu za 24 hod. a odber krve. Mela by jsem prosbu mohla by jsem ja sama nejak ovlivnit aby se mi hodnota bilkoviny upravila na lepsi hodnoty. Napada me uprava jidelnicku nebo cajove smesi, vitaminy. Dekuji moc za vasi odpoved.

Množství bílkovin v moči bohužel těmito způsoby příliš ovlivnit nelze. Konkrétní doporučení k jídelníčku není úplně možné takto dát, k tomu chybí znalost dalších důležitých hodnot (krevní tlak, hladina sérového kreatininu, bílkovin v krvi). Obecně - příjem tekutin by měl být vyrovnaný, při příliš vysokém příjmu tekutin se stupňují ztráty bílkovin do moči, při nízkém příjmu se zhoršuje prokrvení a funkce ledvin. Množství bílkovin ve stravě není vhodné příliš zvyšovat, protože se tak zvyšuje zátěž ledvin. Zásadní je udržovat tlak na doporučených hodnotách (pod 140/90 mmHg).

6.11.2015 17:01:54

dobrý den dnes mi na sonu břicha zjistili hypotonii dutého systému obou ledvin. . nevíte co to znamená? děkuji. . trpím častými bolestmi beder a břicha...

Jde o známky ztíženého odtoku moči z ledvin. Je možné, že tento nález souvisí s Vašimi potížemi a je vhodné, aby Vás vyšetřil urolog.

27.10.2015 11:34:08

Dobrý den, 12.10 mě chytli strašné křeče a bodání v oblasti dolních zad (ledvin), močového měchýře a břicha.....3x mě musela odvést záchranka, než jsem se konečně dostal na lůžko na URL na Bulovce (15.10). Hned druhý den mě operovali ledvinovou koliku (3,5 mm kamínek vpravo) ve spánku přes močovou trubici. Bohužel pooperační bolesti přetrvávali.....snad ještě větší bolesti než před operací (transfuze už moc nezabírala, tak jsem dostával bolestivé injekce), tak mi 20.10 zavedli lokálně Stent (26.11 mi ho budou vyndávat). Po stentu již nemám žádné píchavé bolesti ledvin ani křeče, takže asi funguje, bohužel týden po operaci a stále špatně močím. Nepříjemný a stálý tlak v podbřišku a v měchýři, 24 hodinová nutnost neustálého močení, neustálý pocit plného měchýře, ke konci když domočuji, tak musím více tlačit a trvá to a jenom učůrávám (jako při prostatě) a občas to při domočování pálí. Je to velmi nepříjemné. Moje doktorka mi i předepsala antibiotika, ale podle testů moči se žádný zánět nepotvrdil. Nejedná se o nějaký vedlejší účinek toho stentu? Máte s tím nějaké zkušenosti? A až mi ho vyndají, vrátí se močení zase do normálu? Může to být tím? PS: ještě jsem si nedávno všimnul, že mám necitlivou pravou část stehna od třísel do půlky stehna (zepředu). Nevím jestli to také souvisí s tím stentem, nebo je to ještě nějaký účinek těch injekcí proti bolesti, co mi také píchali do pravé půlky zadku. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Pavel E.

Necitlivost stehna bude souviset s injekcí do svalu, pokud by tento stav přetrvával, obraťte se na lékaře neurologa, bez rizika můžete vyzkoušet B-komplex. Po vyndání stentu by se stav měl upravit. Antibiotika plní spíše preventivní funkci, vhodnější by dle mého názoru byl Algifen kapky (např. 3x35 kapek), případně přidat lék tamsulosin (prodiskutujte toto se svým urologem). Rady nemocným se stentem a režimová doporučení najdete souhrnně zde: http://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2012/01/12.pdf

23.10.2015 11:30:10

Dobrý den, mám osvojenou holččku 7 let, o jejích rodičích není nic známo. Přes den močí často a malé objemy (30-60 ml), v noci se pomočuje, ale je schopna udržet i 220 ml. Před půl rokem zjištěna na sono cysta na ledvině, nyní již tři: PL 84x44x49, parenchym 12-13, LL 84x42x39, parenchym 13-14. Korová cysta 10 mm, obdobná v centrálním echokomplexu 12 mm-parapelvická c. Vlevo susp. korová c. 6 mm. Jedná se již o polycystózu nebo je možné ještě jiné vysvětlení? Děkuji.

Je pravděpodobné, že může jít o polycystózu, spíše by se jednalo o dospělou formu, která má podstatně příznivější průběh. I pokud se polycystóza potvrdí, neztrácejte v žádném případě naději - probíhá intenzívní výzkum nových léků, které dokážou zpomalit růst ledvinných cyst. Polycystóza je velmi dobře léčitelná transplantací ledviny. Doporučuji vyšetření na dětské nefrologii ve Fakultní nemocnici Motol (http://www.pediatrie-motol.cz/Kontakt), potvrdí-li se tato nemoc, převezmou Vás do péče a budou pravidelně sledovat funkci ledvin a provádět ultrazvukové vyšetření.

Předchozí 1234567 ...72 Další Zobrazit vše