Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

19.6.2016 13:36:19

Dobrý den. Byla mi diagnostikována hypotonie dutého systému a angiomyolipom na pravé ledvině. Je možné, že mě pobolívá, respektive dloube v té pravé ledvině? Mohlo by se to vztahovat k této diagnoze? Děkuji. Kratochvílová

Nelze to vyloučit, i když onemocnění ledvin obvykle nebolí. Angiomyolipom je obvykle náhodný nález, hypotonie dutého systému může svědčit pro ztížený odtok moči a je nutné pak najít příčinu. Podobné obtíže ale mohou působit i různá onemocnění páteře a zádového svalstva.

2.6.2016 12:32:41

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, priateľ je po endoskopickej operácii pre ureterolitiázu vpravo, má zavedený pig tail stent, kameň je stále v ureteri, veľkosť 10 mm. Je to 5. deň po operácii a stále pociťuje aj v kľude tlakový dyskomfort, při močení bolestivost, prirovnáva ju až ku kolike, ktorá odoznie až po pár minútach. Je hodne vysilený z bolestí a na kontrolu ide až za mesiac. Je možné pridať niečo špecifickejšie na tieto nárazové bolesti? Má Algifen ggts., používa len večer. Je prakticky vyradený z akejkoľvek činnosti, každý fyzický pohyb mu sposobuje enormnú bolesť. Teploty nemá, ale cez noc sa vždy neuveriteľne spotí, pripisujem to bolestivosti. Je ešte nejaké pomocné riešenie? Ďakujem za akýkoľvek úľavový tip.

Při fyzické námaze se může moč stentem vracet zpět do ledviny, což bývá pociťováno jako tlak v boku. Účinnou prevencí je pravidelné močení – cca po dvou hodinách přes den – a vymočení se před fyzickou aktivitou. Při prázdném měchýři se riziko bolestivost sníží na minimum. Při intenzivním pohybu se může moč zabarvit do červena. Bývá to způsobeno drážděním stěny měchýře volným koncem stentu. V tu chvíli je vhodné zvýšit příjem tekutin a ustat s fyzickou aktivitou. Pokud krvácení začne samo ustupovat a není provázeno bolestmi nebo teplotami, není nutné navštěvovat lékaře. Stent, stejně jako každý jiný cizorodý materiál v lidském těle, zvyšuje riziko infekce. Pokud se u Vás při zavedeném stentu objeví

pálení při močení většinou provázené teplotami – je nutno lékaře navštívit – nejspíše se jedná o zánět močových cest. Zánětu močových cest lze předejít dostatečným příjmem tekutin a vyvarováním se prochladnutí.

19.5.2016 15:05:34

Dobý den pane doktore. Manželka má jít Manželka má jít na operaci odstranění Manželka má jít na operaci odstranění tumoru ledviny T1b o velikosti cca 5 x4,5x 3,5mm. Jaký je Váš názor na vhodnost operace. Je lepší laparoskopické odstranění celé ledviny, nebo záchovná operce provedená klasicky s možností zachování části ledviny. Děkuji za odpověd

To nelze takto snadno říci, záleží na celkovém stavu manželky a únosnosti k operaci, také na aktuální funkci ledvin. Pokud je funkce ledvin snížená, určitě by byla vhodnější záchovná operace z pohledu zachování ledvinných funkcí. Naopak laparoskopická operace je obecně šetrnější, lze očekávat hladší pooperační průběh. Měl by Vám vše ještě jednou vysvětlit Váš urolog.

21.1.2016 12:32:43

dobrý den,

 

som v 7. mesiaci tehotenstva a zistili, že mininko bude mat pravdepodobne jednu ledvinu zdvojenou, ako sa postupuje po porode? moze mu to sposobovat problemy, bude operovany? dakujem pekne za odpoved.

Vše bude třeba sledovat, ultrazvukové vyšetření po porodu má vyšší výpovědní hodnotu, je třeba nález také kontrolovat v čase. Pokud vývojová vada nečiní problémy, není operace nutná.

19.1.2016 10:14:05

haematuria microskopica

velmi drobné ojedinělé cysty obou ledvin dle CT, lumbalgia I. dx, urol. etiol. t. č. méně pravděpodobná, susp. VAS

můžete mi prosím napsat co to znamená

děkuji

V moči máte velmi malou příměs červených krvinek. Bolesti zad nejsou pravděpodobně z močového ústrojí, zřejmě jsou "od páteře".

15.1.2016 22:58:17

Dobrý den,

z krevního odběru mi byla zjištěna renální funkce v hodnotě 1,36 ml/s. Můžete mi prosím sdělit, zda se jedná o rizikový faktor?

Děkuji

Funkce ledvin se zdá nepatrně snížená. Tento údaj znamená, že Vaše ledviny očistí za minutu asi 82 ml krve, norma je 90 a více. I hodnoty mezi 60 - 90 ml/min jsou však dnes považovány za normální, pokud jsou ledviny jinak v pořádku (nejsou v nich např. cysty, nemáte krev v moči atd.).

29.12.2015 19:30:47

dobry den co znamena primereny ultarzvokovy nalez?

Nález na ultrazvuku je bez odchylek, nemusíte se ničeho obávat.

14.12.2015 22:47:27

Vážená paní doktorko,

 

mohu darovat ledvinu svému synovi, když mi je 70 let a pravou ledvinu mám bludnou? Funkci ledvin mám normální, nikdy jsem problémy neměla, jen malé cysty, které však lékař nepovažuje za nic závažného. Syn je léčen na glomerulonefritidu 6 let, zatím ještě nemusí podstupovat dialýzu - kreatinin kolem 250, bílkovina kolem 6, krevní skupina A+ u obou

 

děkuji mnohokrát za odpověď

Poraďte se prosím s transplantačním centrem - e-mail zivi.darci@ikem.cz, jako dárce asi připadáte ještě v úvahu, záleží však na Vaší úrovni funkce ledvin.

9.12.2015 09:41:45

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ktoré sú to rizikové lieky pre obličky, alebo kde by som mohla zohnať ich zoznam. Som pacientka s CKD 3. štádia a lekár mi do správy napísal, že by som sa ich mala vyvarovať. Ďakujem za odpoveď.

Především a v první řadě: tzv. nesteroidní antiflogistika (tj. léky na bolesti), například: Brufen, Ibalgin, Diclofenac, Nimesil, Aulin ... Jde o léky často užívané k tlumení bolestí nebo migrén. Vhodnou alternativou je např. Paralen, Ataralgin, Novalgin (ten je na recept). Mezi rizikové léky pro ledviny patří dále některá antibiotika, léky na odvodnění, léky k léčení vysokého tlaku krve a látka užívaná při vyšetření CT. Tyto léky jsou však na recept, tudíž bude-li je Vám předepisovat někdo jiný než Váš nefrolog, upozorněte ho, že trpíte ledvinnou nedostatečností (CKD).

3.12.2015 00:55:18

Prosím, byla mi zjištěna KPS hypotomie, na levé ledvině jsem po operaci poševních stěn a močového měchyře-únik moči, ale zjistili mi streptokopa a echolu jsem po ct můžete mi říct mé vyhlídky děkuji

Hypotonie kalichopánvičkového systému nemusí znamenat nic závažného, jde o nález často náhodně zjištěný při vyšetření ledvin ultrazvukem. Znamená, že dutý systém ledvin je rozšířený, což by mohlo svědčit pro ztížený odtok moči z ledviny. Pokud Váš lékař, který vyšetření doporučil, bude považovat tento nález za významný, pošle Vás k urologovi.

Předchozí 123456 ...72 Další Zobrazit vše