Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

5.6.2012 05:51:20

Dobrý de mému postiženému nechodícímu synovy 33let zjistili na CTcystoidní utvar 19krát 18 krát 23 cm který je výraznépolyciklické kontury na periferii místy stěna zesílená3-4mm nejspíše odpovídá zbytku ledvin. parenchymu. Syn žádné problémy nemá a ráda bych věděla co se s tím dá dělat a jak náročná je operace kdyby musela být děkuji Krejčíková

Pokud by byla nutná operace zbytku ledviny, šlo by o její odnětí - srozumitelný popis výkonu včetně možných komplikací atd. najdete např. zde: http://www.fno.cz/documents/nefrektomie_transperitonealni_is.pdf

2.6.2012 23:41:25

Dobrý den, prosím pěkně o radu: Již deset let mám potíže s váhou, patrně opačné než většina lidí dnes. Byť nejsem anorektička, při každé duševně náročnější životní situaci hubnu a nyní, po nástupu do nové práce je to snad dosud nejnižší váha - 39 kg na mých 165 cm. Není mi hůře než jindy, pouze mne častěji zlobí křeče běhěm močení (zánět nemám; bolesti se však objevují čas od času pravděpodobně po nesrovnané zlomenině ostrče). Až hypochondricky se však teď bojím, aby mi kvůli nedostatku těsného tuku nezačala i po nějakém menším nárazu bloudit ledvina. Prosím, jsou mé obavy oprávněné? Velmi děkuji za odpověď, T. K.

Stát se to může, ledviny budou jistě zranitelnější vůči případnému poranění zvenčí, chybí jim přirozený tukový polštář jako ochrana. I když udáváte, že problémy s anorexií nemáte, doporučuji vyšetření v poradně pro poruchy příjmu potravy, kde mají velké zkušenostmi s řešením podobných případů.

1.6.2012 11:21:36

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit nález: DS nerozšířen, vpravo periplvická cysta, vlevo intrasinus. cystička. Nevím, zda nemělo býrt napsána parapelvická cysta. Děkuji za odpověď. J. G.

Parapelvická či peripelvická cysta = cysta lokalizovaná při ledvinné pánvičce. Jde o nezávažný nález, vývojovou odchylku. Při ultrazvukovém vyšetření může vypadat jako hydronefróza, tj. stav, kdy je ztížen odtok moči z ledviny a pánvička rozšířena. To ale není Váš případ, Vám překážka odtoku moči zjištěna nebyla. Možná Vám doporučí lékař ultrazvukové kontroly v pravidelných intervalech.

29.5.2012 22:14:01

Dobrý večer na povolení cestovních nákladů jse mám zeptat na všeobecní pojišt. nebo stačí na nefrologii transpl. centrum v ambulaci.

Zeptejte se v transplantačním centru.

29.5.2012 21:51:49

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jsem půl roku po transpl. ledvin, mám nárok na cestovné vlastním autem do nemocnice na kontroly, dosud jsem jezdil sanitou. Proplatí my cestovní příkaz tam a zpět vzp děkuji za odpověd s pozdravem Zdenek

Záleží na Vašem stavu- paušální doporučení neexistuje. Musí však být dán medicínský, nikoli sociální důvod (např. špatná pohyblivost, ohrožení infekcí při imunosupresi v době epidemie atd. ). Zeptejte se nefrologa, který Vás sleduje v transplantačním centru, případně se můžete obrátit na praktického lékaře- ten bude potřebovat zprávu od nefrologa, kde by toto mělo být uvedeno.

29.5.2012 17:09:06

Konzumace které zeleniny se v případě výskytu oxalatového kamene nedoporučuje? Předem děkuji za odpověď. Prof. Ing. Václav Novák. DrSc.

Doporučuje se omezit špenát, reveň, červenou řepu, fazole. Vhodné je omezit i brambory jen na malé porce- koncentrace oxalátu v nich není vysoká, ale v obvyklých porcích je celkové množství velké.

26.5.2012 16:43:36

Dobry den, v tehotenstvi mi prisli na proteiurii 3-4g, dale me sleduji, ted je to 2roky- mam 1,56g. Aby se zjistilo co mi presne je chteji udelat biopsii ledviny, moje mati ma glumerulonefritidu. Premyslim jestli jit, nejit, co bude po biopsii....Dekuji

Podstoupit biopsii ledviny Vám doporučuji. Je to výkon nenahraditelný, bez jeho provedení nelze přesně určit konkrétní postižení ledvin (např. takovou proteinurii, jako máte, může působit několik glomerulonefritid). Každá se léčí trochu jinak. Výkon je to nebolestivý, provádí se v lokálním znecitlivění, nejméně příjemnou stránkou věci je nutnost klidu na lůžku do druhého dne. Doporučuji výkon provést na pracovišti, které jich provádí co nejvíce, např. Klinika nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nebo IKEM v Praze. Tam je zaručeno i hodnocení kvalitním histopatologem, což má zásadní význam pro další léčbu. V zařízeních, kde se provádí výkonů méně, roste počet komplikací (to se běžně udává do 1%, nejčastěji jde o krvácení z ledviny. Výhodou provedení biopsie např. na uvedených pracovištích je i zázemí velkých nemocnic s možností rychlého řešení komplikací. Pokud budete mít jakýkoli dotaz, napište.

16.5.2012 12:57:44

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2007 jsem přišla o pravou ledvinu z důvodu masivního krvácení. Po nefrektomii nastal vzestup tlaku. Následná léčba kombinací 5ti léků a tlak je pořád 170/120 někdy i vyšší. Vyšetření zbylé ledviny urea3, 58, kreat84, NA 139, K 4, 04, Cl108. Způsobuje tak vysoký tlak ledvina?

To se nedá z těchto laboratorních hodnot říci, ty vypovídají jen o tom, že Vaše zbývající ledvina očišťuje krev dostatečně. Doporučuji podrobné interní vyšetření včetně: ultrazvuku levé renální tepny, 24hodinového sběru moči, vyšetření aorty atd. Nejvhodnější by bylo vyšetření na specializovaném pracovišti, např. III. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze - centrum pro arteriální hypertenzi.

15.5.2012 12:22:03

3 letý syn má hypotonii dutého systému levé ledviny. Doporučeno vyšetření MAG 3. Chci se tedy zeptat, jak moc vážný je stav syna a co to obnáší do budoucna a co je vyšetření MAG 3 ledvin. Pořád si myslím, že pro 3 leté dítě je to trápení. Děkuji moc za odpovědi.

Mohu Vás uklidnit: nejde o nepříjemné vyšetření. Váš syn dostane injekcí do žíly malé množství označené látky, jejíž vylučování se bude zobrazovat kamerou. Jediné, co bude nepříjemné, bude injekce do žíly (pokud má obavy z injekce, můžete mu místo punkce předem znecitlivit např. krémem EMLA - volně prodejné v lékárně). Toto vyšetření se používá k vyšetření funkce ledvin, např. také dokáže zhodnotit vzájemný poměr funkcí obou ledvin. Vyšetření trvá asi hodinu. K hypotonii dutého systému: jde o stav, kdy je ztížený odtok moči - ve Vašem případě z levé ledviny (příčinou může být např. útlak zvenčí, návrat moči z močového měchýře atd. ) - z dlouhodobého horizontu může dojít k poškození ledviny útlakem, zvýšení rizika zánětu a podobně. Zřejmě z tohoto důvodu Váš lékař doporučil uvedené vyšetření, aby zhodnotil, jak poškozená ledvina funguje.

15.5.2012 10:59:54

Dobrý den, zajímalo by mě zda máte informaci o tom, zda je v zahraničí nějaká pokroková, nadějná léčba FSGS, která se v u nás zatím nezkouší (z jakéhokoliv důvodu) ? Jsou to jen biologické léčby nebo je na trhu i něco jiného? Zdá se mi, že v ČR toho lékaři mnoho na výběr nemají.

Bohužel se tento typ glomerulonefritidy špatně léčí. Existuje několik nadějných strategií, ale zatím žádný zásadní průlom v léčbě FSGS nenastal. Většinou se používají kortikoidy, případě kombinovaná imunosuprese např. s nízkodávkovanými cytostatiky či jinými imunosupresívy. Až po vyčerpání těchto možností se užívá biologická léčba. Chystá se klinická studie s jednoduchou sacharidovou molekulou, která se v experimentech osvědčila. Pracovištěm zaměřeným speciálně na glomerulonefritidy je Klinika nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice, pokud budete mít zájem, napište mi o kontakt a další informace k možnosti objednání.

Předchozí 1 ...22232425262728 ...72 Další Zobrazit vše