Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

7.11.2016 15:54:14

Dobrý den. Existuje ještě jiný roztok na proplachování nefrostomie než NACL aby se neucpávala?

Děkuji.

Případně lze užít borovou vodu, ale poraďte se s urologem.

4.11.2016 12:03:46

Dobrý den, můžete mi, prosím vysvětlit výsledek výplachové cytologie 1dx., kde je napsáno P III !!? Paní doktorka mi řekla, že jsou tam nějaké ”špatné buňky”, které nejsou ani typicky zánětlivé, ani typicky nádorové. Takže budu muset podstoupit revizi URS (cystoskopii?), aby močové cesty prohlédli zevnitř. Máte zkušenost, co za buňky by to mohlo být? Mám se obávat? Vyšetřují mě pro dlouhodobou bolest na pravé straně břicha/podbřišku. Ultrazvuk, CT i FSL ukazovali na ztížený odtok moči pravým močovodem, který je asi 2 cm pod PUJ kolínkovitě ohnutý, hypotonii DS (pánv.20mm, kal. do 13mm), ve střední části ureteru v délce asi 5,5mm výpadek v kontrastní náplni až s náznakem hladinky. FSL -PL 45%, LL 55%, zpomalení transportu RF dist. částí pravého ureteru. Ve zprávě z hospitalizace je uvedeno: K+ C+ asc. pyelo. 1dx. - segm. dilatace ilického ureteru+hydronefrosa. Zavedli mi stent, po kterém bolesti ustoupily. Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor na uvedené skutečnosti? Po narkóze jsem měla zavedený katetr, který jsem velmi těžce snášela, měla jsem neskutečné bolesti, které utlumily až opiáty. Máte s tím zkušenost a co byste mi doporučil, abych tomu předešla při dalším vyšetření v narkóze? Děkuji za odpověď

PAP III znamená přítomnost těžších zánětlivých nebo degenerativních změn, u kterých je obtížné posoudit jejich závažnost. Proto je nutné endoskopické vyšetření (tenkou optikou). Jako nefrologové (internisté) s tímto zkušenosti nemáme, toto je záležitost urologů (chirurgů) - my se zabýváme jiným druhem onemocnění ledvin.

24.10.2016 14:04:09

Dobrý den,

znamená vyklenutí parenchymu ledviny zhoubný nádor? Manžel byl poslán k došetření na CT a výsledek zatím neznáme. Paní doktorka napsala do žádanky vyloučení TU renis, nejasný nález na ledvině. Děkuji

Nemusí se jednat o zhoubný nádor - může jít např. i o nezhoubný nádor (angiomyolipom), cystu a podobně.

19.10.2016 09:32:46

Dobrý den, byla mi na IVU pravé ledbiny s pozitivním furosemid. testem zjištěna hydronefrosis I. dx. s překážkou v PU přechodu. Urolog mi doporučil operaci endopyeloplastiku, nebo operaci močovou trubicí. Chtěla bych se zeptat, zda je tato operace nutná, a co operace obnáší a co bude po operaci. Je mi 60let a mám z operace obavy. Moc děkuji za odpověď.

Endopyeloplastika označuje protětí vaziva, které zužuje přechod ledvinné pánvičky a močovodu a brání odtoku moči. Podrobné informace najdete zde: http://www.fno.cz/documents/informovane-souhlasy/Pyeloplastika_plastika_panvicky_ledvinne_IS_r01.pdf Urolog Vám tento výkon doporučuje proto, že v opačném případě by mohl ztížený odtok moči a přetlak v ledvině poškodit ledvinné funkce.

5.10.2016 18:41:14

Mohu zit bez ledvin obe odstraneny operaci dialyza 3x tydne dekuji.

Ano, dialýza umožňuje nahradit funkci ledvin, takže je možné žít i bez nich.

3.10.2016 15:44:29

Dobrý den, prosím o informaci, zda při dg. M35. 9 Systémová postižení pojivové tkáně - febrilní stav s artralgiemi, myalgiemi, nefritickým syndromem - ANCA pozitivní vaskulitida, je vhodné další sledování v nefrologické ambulanci, ev. stačí jen revmatologie?. Jsou specializovaná centra, která se zabývají léčbou ANCA pozit. vaskultid, případně kde? Děkuji

Určitě bych doporučil sledování nefrologem, specializované centrum je na Fakultní poliklinice Karlovo náměstí 32, Praha 2, vchod B, 4. patro, tel. 224 96 6790, můžete se objednat i emailem na nefroambulance@vfn.cz - napište, že máte ANCA vaskulitidu a že si přejete sledování ve Všeobecné fakultní nemocnici. Další informace zde: http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/klinika-nefrologie/specializovana-centra/

21.9.2016 01:32:18

Přeji hezký den. Na přelomu roku 2009-2010, jsem v zaměstnání onemocněla s ledvinami. Nález jsem měla tzv.”modřinky na ledvině”. Od té doby se mi bolesti opakují-tlačení ledviny. Někdy jsou v porovnání s bolestí únavnou až vyčerpávající, mírné. V předchozích dnech, jsem se silnou bolestí navštívila praktického lékaře. Nečekala jsem, zda-li se mi bolest bude projevovat i další dny, nebo se opakovat. V moči toho dne jsem měla bílkovinu i krev. Dostala jsem antibiotika. Avšak s moč. měchýřem, či moč. trubicí problém nemám. Levina stále bolí, tlačí. Z podezření na bolesti od páteře, užívám nové léky.

Před rokem 2009 jsem prodělala nemocniční infekci zlatého Stafylokoka v krvi, před tím Lymskou Boreliozu. Mám trvalé imunologické onemocnění.

Co může být příčinou mé trvalé bolesti ledviny? Nemocné ledviny prý nebolí. Děkuji B. K.

Za normálních okolností ledviny opravdu nebolí - pouze tehdy, rozepíná-li se pouzdro ledviny. Doporučuji absolvovat ultrazvukové vyšetření ledvin, aby se vyloučil chorobný proces, zopakovat vyšetření moči a krve. Pokud budou výsledky negativní, není původ problémů v ledvině pravděpodobný. Léky na bolesti užívat pokud možno uvážlivě a ne trvale, většina analgetik může při delším užívání způsobit poškození ledvin.

8.9.2016 09:12:57

Dobrý den chtěla jsem se zeptat po zánětu pravé ledviny a infekci močových cest my na urologii byla diagnostikována ureterohydronefroza vpravo a příjem na uro. oddělení na vyšetření furs 1. dx co mě asi čeká děkuji

Čeká Vás fibrouteteroskopie - vyšetření pravého močovodu. Srozumitelné vysvětlení povahy výkonu naleznete zde: http://urol.fnplzen.cz/cs/node/482

20.7.2016 18:17:44

Dobrý den, prosím o sdělení zda tento nález ze Sono mám považovat za urychlenou návštěvu urologie - vzhledem k dovoleným a dlouhým termínům:

oboustranně přítomny četnější parapelvické i korové cysty, vpravo největší cysta o vel. 32 mm, vlevo v distál. třetině má vel. 51 mm ve stěně v. s. kalsifikace. Navíc ve střední třetině levé ledviny spíše hypoechogení ložisko o vel. 24x20 mm - atypická cysta? cysta s obsahem?

Vyšetření nemusí být provedeno ihned, ale do tří týdnů určitě, také bude třeba zjistit úroveň funkce ledvin.

4.7.2016 15:05:15

Dobrý den, vzhledem k zhoršujícímu se stavu ledvin, jsem se odhodlala k tomuto dotazu. Je mi 66 let. Před 20lety jsem podstoupila operaci neurinomu na páteři. Po operac0i -následný přetrvávající sy kaudy a chabá paraparéza DK více dx, porucha čití na DDK a perianogenitální, porucha sfinkterů. Dostavila se inkontinence, co je ale horší, nikdo mě neupozornil, že bych měla navštívit urologa, vzhledem k možnému refluxu do ledvin. Před 5 lety jsem prodělala pyelonefritidu a od té doby se 4x denně cévkuji a na noc užívám celou tuto dobu Nitrofurantoin. Močový měchýř mám neurogenní, pravá ledvina je již téměř bez funkčního parenchymu, levá cca 9mm, ale rovněž stále ubývá, neboť reflux je trvalý. Zároveň řeším operaci kyčelního kloubu na ochrnuté noze a mám pochybnosti, zda vlastně s chronickým zánětem močového měchýře, by bylo vhodné tuto operaci podstoupit, zároveň tišící léky na bolest bych neměla užívat vzhledem k nemocným ledvinám. Navštěvuji 1xza 3 měsíce nerfologa a urologa. Jsem zvyklá na aktivní život i když již nejsem nejmladší a ráda bych se vyhnula dialýze. Je možná za mého stavu transplantace močového měchýře, ev. výhledově ledviny? Je vhodné užívat dlouhodobě Nitrofurantoin? Jsem ochotná k jakémukoli experimentu abych svůj stav zlepšila.

Předem moc děkuji za Váš názor

Co se týče transplantace ledviny - záleží na úrovni funkce ledvin. Pokud se stav zhoršuje, zeptejte se svého ošetřujícího nefrologa, jaký bude další postup - až to bude aktuální, seznámí Vás s metodami náhrady funkce ledvin (krevní dialýza, břišní dialýza, transplantace). Ne vždy je transplantační léčba vhodná pro každého, například pokud hrozí riziko infekce. Močový měchýř se běžně netransplantuje.

Předchozí 12345 ...72 Další Zobrazit vše